Home » Rak wątroby

Rak wątroby

rak watroby 1Rak wątroby jest chorobą niestety bardzo popularną, w ciągu jednego roku pochłaniającą od dwóch do trzech tysięcy ofiar w Polsce. Najczęściej jego ofiarą padają mężczyźni, a różnego rodzaju zmiany nowotworowe w narządzie wywoływane są stanami zapalnymi oraz różnorakimi czynnikami pochodzenia zewnętrznego. Bardzo często zmiany tego rodzaju powodowane są przebytym wirusowym zapaleniem wątroby typu B albo C, toksycznym uszkodzeniem wątroby, hemochromatozą lub innymi stanami zapalnymi o charakterze przewlekłym. Pierwotny rak wątroby rozwija się od trzydziestu do pięćdziesięciu lat, dlatego też częściej ten rodzaj nowotworów nie występuje jako pierwotny, a jako przerzut z innego narządu. Wśród nowotworów pierwotnych wątroby najczęściej pojawia się rak wątrobowokomórkowy.
rak watroby 2Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania na raka wątroby zaliczyć możemy między innymi marskość wątroby, nadmiar w spożywaniu alkoholu, wirusowe zapalenie wątroby typu B albo C, wysokie spożycie aflatoksyn (występują one w pleśni), choroby metaboliczne (między innymi choroba Wilsona, czy hemachromatoza) oraz długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej.
Objawy raka wątroby w początkowym fazie rozwoju niestety są nieswoiste. Nie da się więc w żaden sposób orzec o tym, że w wątrobie powoli rozwija się obca tkanka. Dolegliwości w tym przypadku do złudzenia przypominają bowiem występujące w przypadku marskości wątroby lub jej zapalenia. Pojawiają się tutaj takie objawy, jak pajączki naczyniowe na skórze, ogólne wyniszczenie organizmu, wodobrzusze, żółtaczka, stan podgorączkowy, ból, chudnięcie i brak apetytu.
Rozpoznanie i diagnoza w przypadku tego rodzaju raka odbywa się w zaawansowanej fazie choroby. Niestety oznacza to również utrudnione możliwości leczenia przypadłości. Pewność co do obecności raka można uzyskać poprzez szereg badań takich, jak badanie stężenia AFP (alfa-fetoproteiny) we krwi, a także ultrasonografu, USG, rezonansu magnetycznego czy tomografu komputerowego, które pozwalają na uzyskanie obrazu guza. Ostateczne rozstrzygnięcie w tej kwestii to badanie histopatologiczne pobranej tkanki. Uzyskuje się ją podczas zabiegu USG drogą biopsji lub podczas laparoskopii. W ten sposób można ocenić rodzaj guza oraz jego stan zaawansowania (w tym pomaga również badanie radiologiczne klatki piersiowej, a także scyntograficzne układu kostnego).
rak watroby 3Proces leczenia raka wątroby w sytuacji braku odległych przerzutów polega głównie na przeprowadzeniu operacji usunięcia zarażonego obszaru wątroby, lub na usunięciu całej wątroby (połączonym z przeszczepem organu od dawcy). W tym drugim przypadku jednak nowotwór nie może mieć wielkości większej niż pięć centymetrów średnicy. Jest to rozwiązanie stosowane w trzech przypadkach na dziesięć – należy tu zaznaczyć że jest to metoda leczenia zdecydowanie najskuteczniejsza. Istnieją jednakże również przypadki nieoperacyjne. Wtedy jedynym rozwiązanie pozostaje chemioterapia o charakterze lokalnym lub systemowym. Chemioterapia lokalna w tym przypadku polega na użyciu cytostatyków umieszczanych w tętnicy doprowadzającej krew do guza. Stosowanie metod paliatywnych polega na ograniczaniu przyrostu tkanki nowotworowej. Stosuje się wtedy termoradioablację, miejscową krioterapię lub alkoholizację. W ten sposób dochodzi do lokalnego niszczenia fizycznego zmutowanej tkanki. Niestety w tym przypadku nie ma żadnej gwarancji, że nowotwór zostanie zniszczony w stu procentach. Pewną nadzieję daje stosowanie nowych inhibitorów angiogenezy. Te leki wstrzymują przyrost naczyń krwionośnych zaopatrujących nowotwór w substancje odżywcze. Jest to skuteczna metoda powstrzymania wzrostu guza, wciąż jednak pozostaje ona poza zasięgiem finansowym większości chorych.
Tak, jak w przypadku każdego rodzaju nowotworu bardzo istotna jest tutaj profilaktyka. Przy tym nowotworze polega ona na szczepieniu przeciwko wirusowi powodującym zapalenie wątroby typu B, leczenie wszelkiego rodzaju zapaleń wątroby typu B i C, unikanie hormonalnych leków antykoncecyjnych, unikanie alkoholu oraz wszelkiego rodzaju produktów, w których może występować pleśń.

Źródło: http://cancer.about.com/

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.