Home » Rak trzustki

Rak trzustki

Ten typ raka atakuje trzustkę, organ znajdujący się pomiędzy żołądkiem, a kręgosłupem. Trzustka jest odpowiedzialna za produkcje hormonów, takich jak insulina czy glukagon, które pozwalają kontrolować poziom cukru we krwi. Trzustka jest również odpowiedzialna za produkcję enzymów które mają udział w rozkładaniu białek i węglowodanów podczas trawienia.
Podobnie jak większość organów w ludzkim ciele, trzustka jest podatna na raka. Istnieje kilka typów raka trzustki, najczęściej spotykany to gruczolakorak, atakujący komórki wytwarzające enzymy trawienne. Mniej powszechne nowotwory trzustki to rak komórek wyspy trzustkowej, blastema trzustki czy nowotwór pseudopapilarny.
Rak trzustki 1Rak trzustki i czynniki ryzyka
Dokładne przyczyny zachorowań na raka trzustki nie są znane, jednak naukowcom udało się zidentyfikować szereg czynników ryzyka. Czynnik ryzyka to substancja bądź zachowanie które zwiększa ryzyko zachorowania. Do czynników ryzyka w przypadku raka trzustki zaliczamy:
– palenie tytoniu – ryzyko wystąpienia nowotworu u palaczy jest 2-3 razy większe niż u osób niepalących
– rasę – chociaż pełna analiza wpływu rasy jeszcze nie została zakończona, wyraźnie widać większą ilość zachorowań u ludzi rasy czarnej
– wiek – ryzyko zachorowania na raka trzustki wzrasta po 50tce
– cukrzycę – rak trzustki częściej atakuje chorych na cukrzycę
– przewlekłe zapalenie trzustki – przewlekłe zapalenie trzustki nieznacznie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu
– historia rodzinna – zdarza się, że rak trzustki to choroba dziedziczna – około 10% przypadków wywołanych jest dziedzicznymi mutacjami genów
Objawy
Często rak trzustki wykrywany jest późno, ponieważ objawy choroby pokrywają się z objawami wielu innych chorób. We wczesnych stadiach jednak choroba najczęściej przebiega zupełnie bezobjawowo. Ponad 50% chorych na raka trzustki cierpi też z powodu żółtaczki, ma zabarwione na żółto skórę i białka oczu. Inne objawy to:
– utrata wagi
– nietolerancja glukozy
– zmęczenie
– bóle brzucha
– nagłe pojawienie się cukrzycy
– brązowy lub pomarańczowy mocz
Jeżeli w związku z chorobą trzustka zacznie produkować zbyt dużo insuliny, mogą też pojawić się inne objawy, jak dreszcze, biegunka, poczucie słabości i skurcze mięśni.
Diagnoza
Największym problemem w postawieniu prawidłowej diagnozy i wykryciu raka trzustki jest fakt, że objawy choroby pojawiają się też przy wielu innych dolegliwościach. Stąd też rak trzustki rzadko wykrywany jest we wczesnych stadiach, gdy szansa na jego pokonanie jest największa. Jeżeli lekarz podejrzewa nowotwór, jednym z pierwszych badań jakie powinien zlecić powinien być rezonans magnetyczny lub badanie ultrasonografem. W niektórych przypadkach konieczna może też być endoskopia.
Rak trzustki 2Najpewniejszym sposobem potwierdzenia raka trzustki, choć niestety inwazyjnym, jest biopsja. Pobrany w ten sposób fragment tkanki rakowej jest badany pod mikroskopem. Istnieje kilka sposobów na biopsje trzustki, najpowszechniejszą jest procedura zwana FNA – do trzustki dociera się przy pomocy długiej igły, następnie usuwany jest kawałek narządu. Podczas biopsji lekarz może wspomagać się ultrasonografem lub tomografem . Przed zabiegiem pacjent jest znieczulany miejscowo. Biopsja może również zostać wykonana podczas laparoskopii lub endoskopii.
Leczenie
Jak w przypadku większości nowotworów, istnieją 3 metody leczenia raka trzustki – operacyjna, radioterapia i chemioterapia. Ich użycie zależy od wielu czynników, głównie typu nowotworu, etapu zaawansowania jak i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Metoda operacyjna stosowana jest najczęściej gdy lekarz stwierdzi, że choroba jest uleczalna, lub gdy jej przeprowadzenie może zmniejszyć objawy choroby. Najczęściej stosowana procedura to pankreatoduodenektomia. Podczas pankreatoduodenektomii duża część trzustki, część żołądka, jelita cienkiego, pęcherza żółciowego i dróg żółciowych są usuwane. Rzadziej usuwana jest cała trzustka.
Przed operacją, chemioterapia i radioterapia mogą zostać zastosowane by zmniejszyć nowotwór i zwiększyć szanse na powodzenie zabiegu. Zastosowanie tych metod nie jest uniwersalne i nie każdy przypadek może być w ten sposób leczony.
Zmniejszenie ryzyka zachorowania
Ryzyka zachorowania na raka trzustki całkowicie uniknąć się nie da, ale można je ograniczyć poprzez unikanie czynników ryzyka.

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.