Home » Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy

sad woman 1Rak szyjki macicy to obecnie jedno z najpoważniejszych zagrożeń nowotworowych dla kobiet. Częstość jego występowania jest wysoka i wykazuje poważne przesłanki za bezpośrednim związkiem między ryzykiem powstania stanu przedrakowego a aktywnością seksualną. Wczesne współżycie oraz częste zmiany partnerów to większe zagrożenie zakażenia wirusem karcinogennym – ten drobnoustrój przenosi się drogą płciową i w wielu przypadkach to właśnie on jest winowajcą powstania stanu chorobowego. Najnowsze badania wykazują, że tego rodzaju choroby częściej pojawiają się u prostytutek, niż u kobiet o uregulowanym życiu płciowym (mężatek, oraz kobiet pozostających w stałych związkach partnerskich). Warto zauważyć, że nie występuje ona u dziewic.
sad woman 2Rak szyjki macicy może pojawić się w wyniku zakażenia wirusem karcinogennym, wirusem brodawczaka ludzkiego lub rzęsistka. Czynnikiem ryzyka wyraźnie zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest palenie papierosów. Najnowsze badania wykazują, że palenie tytoniu prowadzi do powstania substancji wchłanianych poprzez płuca, które przedostają się do krwiobiegu i silnie obniżają odporność na wszelkiego rodzaju czynniki wywołujące chorobę nowotworową.
Najbardziej podstawowym badaniem, które pozwala wykryć obecność raka szyjki macicy jest cytologia. Co ważne, może ono wykryć chorobę w stanie przedinwazyjnym. Wykazuje ono różnego rodzaju nieprawidłowości, które mogą być objawem istnienia nowotworu, warto więc korzystać z tego rodzaju prostego i bezbolesnego badania. Wykrycie raka szyjki macicy w stadium początkowym oznacza niemal całkowitą wyleczalność, dlatego też warto w tym przypadku skupić się na bardzo sumiennej profilaktyce. Tak samo, jak w przypadku nowotworów wielu innych rodzajów, i tutaj początkowe stadium choroby oznacza brak wszelkich objawów. Pojawienie się bólu, wybrzuszenia, kłopotów kobiecych, czy też innych objawów oznacza, że guz jest już w stanie zaawansowanym, co oznacza leczenie trudniejsze i nie gwarantujące w stu procentach wyleczenia. Najgorszą sytuacją jest odkładanie wizyty u lekarza już po wystąpieniu objawów. Choroba może roznieść się po wielu miejscach w organizmie poprzez przerzuty – a to oznacza stan bardzo poważny, którego wyleczenie jest najtrudniejsze i w niektórych przypadkach niemożliwe. Skuteczna profilaktyka oznacza badania ginekologiczne wraz z cytologią co rok. Warto zauważyć, że swoistym sygnałem tego, że dzieje się coś niedobrego może być nieregularność krwawień oraz upławy. W przypadku wykonanej cytologii – nie każda nieprawidłowość oznacza raka, warto jednak brać pod uwagę każdą ewentualność.
sad woman 3Poważne zmiany w okolicach szyjki macicy oznaczają konieczność wykonania kolposkopii, wykonywanej przy udziale wziernika i ewentualnego roztworu pomagającego dojrzeć chore obszary. Pobiera się też próbkę do badania histopatologicznego. W przypadku, gdy nie jest możliwe dokonanie oceny podejrzanego fragmentu ciała wykonywana jest konizacja. Jest to już poważniejszy zabieg chirurgiczny – dokonuje się go z udziałem ogólnego znieczulenia, polega on natomiast na usunięciu fragmentu macicy, który później jest poddawany różnym badaniom za pomocą mikroskopu. W przypadku stwierdzenia zmian rakowych kolejnym krokiem jest wykonanie rezonansu magnetycznego, dzięki któremu określić można zasięg występowania zmian chorobotwórczych (w szyjce macicy oraz innych miejscach ciała, jeśli doszło do przerzutów).
Leczenie raka szyjki macicy odbywa się standardowo, tzn. przy pomocy operacji, radioterapii i chemioterapii. Najczęściej stosuje się operację polegającą na usunięciu macicy wraz z najbliższymi węzłami chłonnymi. W skrajnych przypadkach usuwa się również jajniki, nie jest to jednak regułą. Jeśli stadium choroby rakowej jest wystarczająco wczesne zastosować można radioterapię. Jest ona jednak bardziej szkodliwa dla organizmu niż operacja i zwykle wiąże się z bezpłodnością. Jest ona natomiast z reguły bardziej skuteczna i zapobiegać może nawrotom choroby oraz przerzutom. Bezpośrednimi następstwami użycia cezu 137 mogą być: biegunka, zmęczenie, nudności i wymioty, które mogą być jednak niwelowane poprzez odpowiednie leki przyjmowane doustnie. Chemioterapię zwykle używa się wspólnie z radioterapią, gdy ryzyko nawrotu choroby jest bardzo wysokie, lub kiedy nawrót już nastąpił, a przyjęta dawka promieniowania uniemożliwia dalsze stosowanie radioterapii. Ma ona również wielkie znaczenie w walce z chorobą rozprzestrzenioną po całym organizmie.

Źródło: cancer.about.com/

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.