Home » Rak skóry

Rak skóry

rak skóry 1Nowotwór skóry może się pojawić w dowolnym miejscu powierzchni ciała, najczęściej jednak lokalizuje się go w miejscach, gdzie wcześniej doszło do jakiegoś uszkodzenia skóry. W przypadku tego rodzaju raka czynnikiem kluczowym jest występowanie promieniowania ultrafioletowego działającego na wierzchnie warstwy ciała. Może być ono emitowane zarówno przez słońce, jak i wszelkiego rodzaju źródła sztuczne (np. przez lampę w solarium). Na skutek silnego związku promieniowania UV z występowaniem raka skóry największe ilości przypadków zapadania na tę chorobę odnotowuje się w takich krajach, jak Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, czy Australia – gdzie średni poziom nasłonecznienia jest bardzo wysoki. Częste wyjazdy na wakacje mieszkańców bogatych krajów Europy wpływają w ostatnich latach na wzrost zachorowań na raka skóry w krajach położonych na północy kontynentu – ich mieszkańcy mają bowiem jasną karnację i skórę dużo mniej odporną na wpływ silnego promieniowania. Są oni niezwykle podatni na zachorowania. Nie bez winy pozostaje też moda na posiadanie bogatej opalenizny, czy korzystanie z pomocy solarium.
rak skóry 2Australia jest krajem o specyficznej sytuacji jeśli chodzi o występowanie nowotworów skóry. Choruje tam bardzo duża ilość ludzi, jednakże wysoki poziom świadomości społecznej sprawia, że kwestie wczesnego wykrywania są traktowane bardzo poważnie, co przekłada się na skuteczną walkę z plagą zachorowań. Na ponad trzysta sześćdziesiąt tysięcy chorych rocznie umiera mniej niż dwa tysiące. Są to statystyki niezwykle budujące i pokazujące, że odpowiednie podejście do kontroli własnej skóry może mieć ogromny wpływ na możliwość całkowitego wyzdrowienia. Polskie statystyki nie są tak optymistyczne. Rak skóry w naszym kraju jest jednym z najczęściej występujących (zaraz po raku sutka, płuca i prostaty), a umieralność w przypadku czerniaka wynosi około pięćdziesięciu procent – wskazuje to na bardzo niski poziom zarówno opieki medycznej, jak i profilaktyki.
Wśród nowotworów atakujących skórę wyróżnia się raki podstawnokomórkowe, płaskonabłonkowe i czerniaki skóry. Najczęściej występują raki podstawokomórkowe. Przeważnie pojawiają się one u osób, które ukończyły siedemdziesiąty rok życia, głównie w miejscach narażonych w ciągu życia na napromieniowanie ultrafioletowe. Chodzi tu gównie o twarz, dłonie, plecy, czy ramiona. W przypadku wystąpienia raka podstawkomórkowego wyleczalność w przypadku wczesnego wykrycia sięga stu procent. Zgony zdarzają się w przypadku dużego zaawansowania choroby. Rak skóry jest łatwy do leczenia chirurgicznego z uwagi na występowanie powierzchniowe. Jego wycięcie nie pociąga za sobą konieczności otwierania wnętrza ciała. W przypadku mniej zaawansowanych postaci nowotworu stosuje się nawet krioterapię oraz zestawy maści leczniczych. Rak płaskonabłonkowy rozwija się w okolicy zrogowaceń słonecznym. Jest to nowotwór złośliwy, który łatwo powoduje przerzuty zarówno lokalne, jak i odległe. Jest to więc znacznie bardziej niebezpieczny typ choroby. Zwykle leczy się go chirurgicznie, jednakże jeśli zdiagnozuje się zaawansowany stopień rozwoju używa się też radioterapii lub chemioterapii (lub kombinacji obu powyższych). Ostatnim rodzajem raka jest czerniak skóry. Jest to najniebezpieczniejszy typ nowotworu pojawiającego się w warstwach skórnych. Ma on ogromny potencjał rak skóry 3wzrostu zachorowań i dotyczy głównie rasy białej. W tym przypadku jedynym rodzajem skutecznego leczenia jest operacja chirurgiczna. Chemioterapię oraz radioterapię stosuje się w przypadku choroby bardzo mocno zaawansowanej – ma jednak ona bardzo ograniczony skutek na zmienione chorobowo miejsca.
Podwyższone zagrożenie zachorowaniem na raka skóry dotyczy wszystkich tych osób, które już wcześniej chorowały na dowolną odmianę nowotworów, a także tych, w których rodzinach występował rak. Ponad to uważać powinny osoby, u których występuje duża liczba znamion, ich skóra jest wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe, cierpiały na poparzenia słoneczne, dużo czasu spędzają na wolnym powietrzu (eksponując skórę na promieniowanie), korzystają z uroków opalania naturalnego i sztucznego (solarium). Samokontrolę warto czynić co kilka miesięcy i każde większe zmiany chorobowe natychmiast zgłaszać lekarzowi. Jeśli nastąpi podejrzenie wystąpienia nowotworu, zmienione miejsce powinien jak najszybciej obejrzeć dermatolog lub onkolog.

Źródło: http://cancer.about.com/

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.