Home » Rak przełyku

Rak przełyku

Rak przełyku rozwija się w przełyku – długiej rurze łączącej jamę ustną z żołądkiem. Przełyk jest zazwyczaj pusty i osiąga u dorosłych długość około 25 centymetrów. Rak przełyku występuje 4 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet, występuje również o 50% częściej u ludzi rasy czarnej niż rasy białej.
Przyczyny raka przełyku
Dokładne przyczyny raka przełyku nie są znane, zostały jednak zidentyfikowane czynniki zwiększające ryzyko jego wystąpienia. Zaliczamy do nich między innymi palenie tytoniu, picie alkoholu, otyłość, niektóre choroby i nieprawidłowa dieta.
Objawy raka przełyku
Tylko w nielicznych przypadkach, cierpiący na raka przełyku odczuwają chorobę zanim przejdzie w stadium zaawansowane. To sprawia że wczesne wykrycie choroby jest bardzo trudne.
Rak przełykuDo najczęściej występujących objaw raka przełyku zaliczamy problemy z przełykaniem, nieustający kaszel, zmiana głosu (“chrypa”), zgaga, i utrata wagi. Może też pojawić się wrażenie, że w przełyku utknęło jedzenie – wraz z rozwojem komórek rakowych, przełyk zwęża się.
Leczenie raka przełyku
Rak przełyku leczony jest chemioterapią, radioterapią i operacyjnie. Sposób leczenia zależy od stadium zaawansowania choroby. Leczenie operacyjne często wiąże się z usunięciem części przełyku, nie jest to zabieg prosty i wiąże się ze znacznym ryzykiem. Chemioterapia, stosowana samodzielnie, zazwyczaj nie wystarcza do wyleczenia raka przełyku. Najczęściej stosowana jest w połączeniu z radioterapią i zabiegiem operacyjnym. Chemioterapia stosowana jest najczęściej w celu zmniejszenia bólu i przed samym zabiegiem operacyjnym do zmniejszenia rozmiarów guza.
Prognozy
Rak przełyku to bardzo poważna choroba. Wykrywany najczęściej w późnych stadiach, często nie daje zbyt wielu szans i zbyt wielkiego pola do manewru w kwestii leczenia. Prognoza waha się, w zależności od stadium choroby.

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.