Home » Rak prostaty

Rak prostaty

rak prostaty 1To, co potocznie określa się mianem raka prostaty stanowi nadnaturalny i złośliwy rozrost gruczołu prostaty. W organizmie zdrowego mężczyzny powinien mieć on wielkość orzecha włoskiego. Położony on jest u podstawy pęcherza moczowego. Rak tego narządu jest jedną z najczęściej występujących odmian choroby nowotworowej i według najnowszych badań jest czwartą na liście przyczyn zgonów na świecie.
W przypadku tego rodzaju raka wiek ma wielki wpływ na rozwój choroby. W wieku przekraczającym dziewięćdziesiąt lat rak prostaty występuje w dziewięciu na dziesięć przypadków. Warto zauważyć, że częściej na tę chorobę zapadają mężczyźni rasy czarnej. Czynnikami zwiększającymi możliwość zachorowania są: promieniowanie rentgenowskie, zażywanie narkotyków, picie alkoholu, palenie tytoniu dieta bogata w tłuszcze roślinne, unikanie jedzenia warzyw i owoców. Może być też on wywoływany przez niektóre konserwanty i barwniki.
Objawami wystąpienia raka prostaty może być krew moczu oraz w nasieniu, problemy z wypróżnianiem połączone z bólem i pieczeniem, potrzeba rak prostaty 2częstego oddawania moczu, spadek masy ciała, zaburzenia erekcji, czy ból w okolicach miednicy i kręgów piersiowych. Oczywiście rodzaj i moc występowania objawów zależy od stadium choroby. Potrzeby korzystania z toalety pojawiać się mogą w różnych momentach dnia i nocy, a parcie bywa bardzo silne. Jednocześnie pojawia się utrudnienie w postaci blokowania ujścia moczu. Pojawia się jedynie cienki strumień i potrzeba silnego naprężania mięśni, a zakończenie nie skutkuje poczuciem opróżnienia, ale ciągłego wypełnienia pęcherza.
We wczesnych etapach rozwoju nowotworu leczenie polega chirurgicznym usunięciu gruczołu krokowego. Można też zastosować radioterapię zewnętrzną lub wewnętrzną, która emitowana jest z implantów umieszczonych w gruczole. Bywają też przypadki zastosowania hormonoterapii. Nie każda sytuacja wymaga jednak leczenia. Ważna jest obserwacja rozwoju sytuacji. Zaawansowane stadium oznacza najczęściej przerzuty do kości. Zapobiec im można tylko poprzez wczesne podjęcie odpowiedniego leczenia. W tym przypadku bardzo pomocna okazać się może terapia hormonalna. Stosuje się ją najczęściej po zakończeniu leczenia rak prostaty 3wczesnego stadium nowotworu. Wspomaga ona opóźnienie oraz zapobieganie rozwojowi przerzutów. Pamiętać należy o tym, że wczesne wykrycie daje możliwość całkowitego wyleczenia. Jest to odmiana nowotworu pierwotnego, który nie rozwija się pod wpływem przerzutów z innych organów, co ułatwia usunięcie zmienionego chorobowo miejsca.
Walka z nowotworem to jednak nie tylko leczenie, a przede wszystkim profilaktyka. Nie można oczywiście całkowicie zabezpieczyć się przed wystąpieniem raka, jednakże można znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Warto więc zastąpić tłuszcze zwierzęce tłuszczami zawierającymi kwasy omega-3, czyli nienasyconymi. Duże ich ilości znaleźć można w owocach morza i niektórych rybach (najwięcej w tuńczykach, halibutach, łososiach i makrelach). Istotne znaczenie ma też czerwona papryka oraz pomidory, które zawierają likopen (jest to znana substancja o działaniu przeciwrakowym). Ważna jest witamina E, selen, soja, czosnek, rozmaryn oraz wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna. Badania dowiodły, że regularne uprawianie sportu zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia raka prostaty.

Źródło: http://cancer.about.com/

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.