Home » Rak piersi

Rak piersi

Rak Piersi to złośliwa (rakowa) narośl w tkance piersi. Rak to choroba która polega na niekontrolowanym rozroście nienormalnych tkanek. Rak piersi to najpowszechniejszy typ raka u kobiet, jednak dotyka też mężczyzn. W USA na raka piersi choruje jedna na osiem kobiet. Rak piersi może być inwazyjny, o średnim stopniu inwazyjności i nieinwazyjny.
Najpowszechniejsze formy raka piersi to:
– rak przewodowy (85-90% wszystkich przypadków)
– rak zrazikowy (8% wszystkich przypadków)
– rak zapalny
– choroba Pageta

Rak piersi 1Wczesne stadia raka piersi mogą nie objawiać się bólem ani niewygodą. Regularna mammografia i badanie piersi pomogą w zrozumieniu zmian zachodzących w piersiach. Samodzielne badanie pozwoli ci śledzić regularne, miesięczne zmiany. Pamiętaj, że wiele guzków i przebarwień nie jest rakowych i dobrze reaguje na leczenie. Jeżeli jednak zauważysz jakieś objawy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
Sposoby leczenia raka piersi, jak i ich skuteczność są ciągle ulepszane. Jednak kluczowym jest tu wczesne wykrycie i rozpoznanie problemu.

Diagnoza raka piersi
Diagnoza: identyfikacja choroby w oparciu o objawy i symptomy
Raka piersi nie zawsze da się wykryć gołym okiem. Jego wczesne objawy są często ukryte wewnątrz piersi. Zmiany w piersiach wcale nie muszą oznaczać raka – różne guzki mogą pojawiać się i znikać, w zależności od wahań hormonalnych i wieku. Barwa skóry może zmienić się od słońca czy infekcji objawiających się wysypką. Skąd zatem możesz być pewna, że zmiana którą właśnie zaobserwowałaś jest rakowa ? Aby mieć pewność, musisz skonsultować się z lekarzem.

Rak Piersi: objawy
– Guzek lub zgrubienie w piersi lub w okolicy pach. Czasami guzki lub opuchlizna piersi mogą być rezultatem zmian hormonalnych. Jeżeli jednak takie zmiany są trwałe, czy to w samej piersi czy okolicach pachy, mogą być powodem do niepokoju. Opuchlizna pachy, gdzie znajdują się węzły chłonne, może wskazywać na to, że organizm walczy z infekcją. Guzek w piersi może być cystą, może też wskazywać na inny problem. By się zbadać odwiedź lekarza.
– Zmiana kształtu i rozmiaru dojrzałej piersi.
Jeżeli dojrzała pierś się zmienia, szczególnie gdy zmiana dotyczy tylko jednej piersi, może znaczyć to że przewody mleczne puchną. Może to być spowodowane miesięcznym cyklem hormonalnym, jeżeli jednak zmiany te się nie pokrywają, warto odwiedzić lekarza i się przebadać. Regularna mammografia pozwoli i tobie i lekarzowi trzymać rękę na pulsie i reagować gdy jest to potrzebne.
– Z sutka wydobywa się płyn (nie mleko)
Pomiędzy 41 a 58 rokiem życia, z sutków obydwu piersi może wyciekać niewielka ilość płynu. Zazwyczaj jest to efekt zmian hormonalnych i nie jest to powód do zmartwienia. Jeżeli jednak jest to nowy objaw, wycieka tylko z jednego sutka lub zawiera krew, trzeba się tym zainteresować. Na szczęście istnieje szereg testów które pomogą określić naturę problemu. Przed podjęciem kolejnych kroków skonsultuj się z lekarzem.
– Zmiana kształtu lub rozmiaru sutka
Wahania wagi lub naturalne zmiany postępujące wraz z wiekiem mogą wpłynąć na rozmiar i kształt sutka. Jeżeli jednak sutek się cofa (wewnątrz ciała) i nie powraca łatwo do poprzedniego kształtu, konieczna jest konsultacja z lekarzem i badanie palpacyjne (ręczne). Jeżeli problem dotyczy przewodów mlecznych, znajdujących się tuż pod powierzchnią sutka i jego otoczki, badanie ultrasonograficzne lub mammografia mogą pomóc w zidentyfikowaniu problemu.
Rak piersi 2– Zmiany barwy, kształtu lub faktury sutka i otoczki
Jeżeli zaobserwujesz dołeczki, zmarszczki lub wysypkę w okolicach sutka bądź otoczki, i objawy te nie znikają lub nie reagują na lecznicze maści, skonsultuj się z lekarzem w celu podjęcia dalszych kroków. Jedną z nietypowych form raka piersi jest Rak Pageta, choroba której objawy rozpoczynają się od wysypki. Wcześnie wykryta i leczona, ta choroba jest w wysokim stopniu uleczalna.
– Ból piersi lub pachy
Jeżeli pojawi się ból niezwiązany z normalnymi, miesięcznymi zmianami hormonalnymi, zwróć na to uwagę. Zwykły ból w tym miejscu, chociaż niekomfortowy, nie jest powodem do obaw. Jeżeli jednak ból pojawia się poza zwykłym cyklem, tylko w jednej piersi lub pod pachą, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Dobra znajomość własnego cyklu menstruacyjnego jak i bólu z nimi związanego, może pomóc lekarzowi w postawieniu poprawnej diagnozy.

Wszystko jest połączone
Nasze ciała zmieniają się, przechodzą przez cykle – spowodowane wiekiem, zmianami wagi, hormonami, przyjmowanymi lekami, ciążą, stresem czy zmianami w diecie. Niektórzy z nas nie przykładają specjalnej wagi do tego co się z nami dzieje, jednak by być zdrowym i to zdrowie zachować, dobrze jest być świadomym cyklu zmian jakie w nim zachodzą, np. ból zęba może objawiać się jako ból głowy, naciągnięcie mięśnia nogi oznacza problemy z poruszaniem się i równowagą a zmiany w piersiach mogą wpływać na całe ciało i mogą sugerować konieczność wykonania badań. Znajomość własnego ciała pomaga podejmować poinformowane decyzje dotyczące twojego zdrowia. Regularne badania pomogą w zapanowaniu nad strachem i w przypadku choroby, zwiększą szansę wyzdrowienia.

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.