Home » Rak pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego

Informacje wstępne:

Rak pęcherza to ciężka choroba układu moczowego. Pęcherz moczowy to elastyczny organ odpowiadający za przechowywanie moczu wytworzonego przez nerki. Choroba ta jest piątą pod względem częstotliwości występowania chorobą nowotworową w Stanach Zjednoczonych, jednak wykryta we wczesnym stadium jest uleczalna.

doktorIstnieje kilka typów raka pęcherza, niektóre występują częściej niż inne. Najpowszechniejszym, stanowiącym około 90% przypadków, jest rak cewki pęcherza. Inne typy raka pęcherza uznawane są za rzadkie, możemy do nich zaliczyć: gruczolakoraka, raka komórek nabłonka prostego, raka drobnokomórkowego, raka mięśni gładkich, chłoniaka i czerniaka złośliwego.

Badacze nie są w stanie jednoznacznie określić przyczyn zachorowań na raka pęcherza, istnieje jednak szereg czynników zwiększających ryzyko zachorowania. Największym z nich jest palenie tytoniu. Podczas palenia, substancje rakotwórcze wchłaniane są przez płuca i dostają się do krwioobiegu. Następnie krew filtrowana jest przez nerki które odrzucają te substancje i wydalają razem z moczem, który trafia do pęcherza, w efekcie potencjalnie powodując raka.

Wiadomym jest także, że czynnikiem zwiększającym zachorowalność na raka może być wystawienie się na działanie niektórych chemikaliów. Substancje wykorzystywane w produkcji barwników mają bezpośredni wpływ na ilość zachorowań. Chemikalia zwane aminami aromatycznymi, używane przy produkcji gumy, farby, skór i innych produktów są również podejrzewane o zwiększanie ryzyka zachorowania.

Wiadomo również, że fryzjerzy, malarze, pracownicy drukarni i kierowcy ciężarówek przejawiają większe skłonności do zachorowania na raka pęcherza. Kolejnymi czynnikami które mogą zwiększyć ryzyko są:
– przynależność do rasy białej

– płeć męska

– zaawansowany wiek

– rak pęcherza w rodzinie

– wady wrodzone pęcherza

– przewlekłe zapalenie pęcherza

– picie zbyt małej ilości płynów

Objawy raka pęcherza:

Do objawów zaliczamy:
– krew w moczu (widoczna gołym okiem, jak i podczas badania mikroskopowego)

– ból podczas oddawania moczu

– częste oddawanie moczu

Wykrycie raka pęcherza:

Jednym z pierwszych testów jakie powinien zrobić lekarz podejrzewający raka pęcherza jest badanie moczu. Należy sprawdzić, czy to nie infekcja powoduje objawy. Lekarz sprawdza również bakterie zawarte w moczu. Kolejną rzeczą, jaką należy zrobić jest badanie na markery nowotworowe, specjalne białka których ilość w przypadku raka jest większa niż normalnie. Uwaga, jeżeli leczysz się na zapalenie dróg moczowych lub przewlekłe zapalenie pęcherza, a leki ci nie pomagają – koniecznie powiedz o tym lekarzowi.

medycynaJeżeli lekarz podejrzewa raka pęcherza, będzie chciał się mu bliżej przyjrzeć. W tym celu zastosuje cyskostopię – badanie do którego używa się bardzo cienkiego przewodu z mikroskopijną kamerą. Przewód ten, wsunięty przez cewkę moczowa do pęcherza pozwala lekarzowi bezpośrednio przyjrzeć się jego wnętrzu. W przypadku jakichkolwiek niepokojących symptomów, można dokonać biopsji – przy pomocy tego samego przyrządu wycinany jest mały fragment tkanki pęcherza. Badanie fragmentu pobranego podczas biopsji to najpewniejszy sposób na definitywne stwierdzenie komórek rakowych.

Leczenie raka pęcherza

Gdy istnienie raka pęcherza zostanie potwierdzone oraz gdy zostanie określony jego typ i stadium, czas na plan leczenia. Plan ten zależy od rodzaju raka, stopnia zaawansowania, jak i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Najpowszechniejszym sposobem walki z rakiem pęcherza jest operacja. Może być bardzo mała i polegać na usunięciu guzków nowotworowych podczas cyskostopii. Może też być znacznie poważniejsza i wymagać usunięcia całego pęcherza (cystektomia). Operacja może być zastosowana równolegle z chemioterapią i radioterapią.

Chemioterapia może być stosowana we wczesnym i późnym stadium choroby, jednak stosowana będzie na różne sposoby. W przypadku wczesnego stadium, może zostać zastosowana tzw. chemioterapia dopęcherzowa – wymierzona bezpośrednio w pęcherz. Bardziej zaawansowane stadia, w których pojawiają się przerzuty, wymagają standardowej chemioterapii dożylnej.

Innym sposobem na walkę z nowotworem jest radioterapia. Oprócz wyleczenia, może pomóc również w złagodzeniu objawów. Tego typu terapia wykorzystuje konkretne typy skupionych wiązek promieniowania by zmniejszać i w końcu eliminować guzy i komórki nowotworowe.  Poprzez uszkodzenie DNA komórek rakowych, radioterapia uniemożliwia im namnażanie. Co prawda podczas radioterapii istnieje ryzyko uszkodzenia zdrowych komórek znajdujących się w pobliżu, to jednak komórki rakowe są na promieniowanie o wiele bardziej podatne. Zdrowe komórki uszkodzone podczas radioterapii zazwyczaj są w stanie odzyskać pełną sprawność po zakończonym leczeniu.

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.