Home » Rak oka

Rak oka

Czerniak oka to rzadki typ nowotworu, atakujący różne części narządu wzroku, min. tęczówkę, naczyniówkę i ciałko rzęskowe. Jest to najpowszechniej występujący rak oka. Nazwa wprowadza trochę zamieszania ponieważ czerniak kojarzony jest zazwyczaj z chorobami skóry. Czerniak atakuje komórki zawierający ciemny pigment – melaninę. Komórki takie znajdują się, oprócz skóry, w oczach, włosach i niektórych organach.
rak oka 1Przyczyny
Podobnie jak z większością nowotworów, nie jesteśmy w stanie w 100% określić dokładnej przyczyny ich występowania, jednak istnieje podejrzenie że jest związana z wystawieniem na działanie światła słonecznego, konkretnie – promieni ultrafioletowych. Chociaż przyczyna nie jest znana, czynniki ryzyka już tak. Zaliczamy do nich:
– Jasną karnację lub jasne włosy i oczy
– Schorzenia powodujące większą niż standardowa ilość pieprzyków i znamion
– Znamię Oty, rzadkie schorzenie charakteryzujące się zmianą w pigmentacji oka i skóry dookoła
Objawy
Pierwsze stadia choroby często nie produkują widocznych objawów. W takich przypadkach rak wykrywany jest najczęściej podczas rutynowego badania wzroku. Do objawów zaliczamy:
– Utratę ostrości widzenia
– Plamki pojawiające się w polu widzenia
– Zmianę koloru tęczówki lub pojawienie się na niej ciemniejszych plamek
– Zaczerwienienie oka , ból
– Wyłupiaste oczy
– Utrata widzenia peryferyjnego
rak oka 2 Diagnoza
W przeciwieństwie do innych typów raka, biopsja nie jest zazwyczaj konieczna do potwierdzenia choroby. Jednym z podstawowych testów jest wykorzystanie oftalmoskopu do zbadania dna oka. Przyrząd ten jest podobny do narzędzi używanych przez optyków a sama procedura bezinwazyjna i bezbolesna.
W celu zbadania oka i jego okolicy, może również zostać przeprowadzone badanie ultrasonografem. Przed zabiegiem oczy zakraplane są kroplami znieczulającymi, w trakcie trwania pacjent musi rozglądać się, by sprawdzić różne kąty widzenia. Cała procedura trwa zazwyczaj około 15 minut.
Inne testy, jak tomografia czy rezonans magnetyczny mogą zostać zastosowane gdy pojawia się podejrzenie, że rak przerzucił się też na inne organy. Częstym miejscem przerzutu raka oka jest wątroba.
Leczenie
Leczenie zależne jest od zaatakowanej części oka i ewentualnych przerzutów. Leczenie operacyjne jest powszechnie stosowane w celu usunięcia części lub całego oka.
Usunięcie gałki ocznej może być konieczne w przypadku większych guzów, gdy inne metody okazują się nieadekwatne. W większości przypadków możliwe jest zastosowanie protezy – sztuczne gałki oczne są teraz o wiele bardziej realistyczne niż kiedyś. Protezy te wytwarzane są przez specjalistów zwanych okularystami. Zazwyczaj do wybrania i dopasowania protezy wystarczy 4-6 wizyt.
Radioterapia jest również powszechnie stosowaną metodą walki z czerniakiem oka. Może być stosowana samodzielnie lub po zabiegu operacyjnym. Istnieją dwa rodzaje radioterapii – zewnętrzna i wewnętrzna. Zewnętrzna wykorzystuje specjalistyczne urządzenie do dokładnego namierzenia i napromieniowania komórek rakowych. Ta metoda ogranicza wystawienie na promieniowanie reszty tkanek. Metoda wewnętrzna, zwana brachyterapią, polega na wszczepieniu niewielkiego radioaktywnego implantu w okolice guza. Zazwyczaj implant po 7 dniach jest usuwany. Chociaż skuteczna w walce z czerniakiem oka, radioterapia ma też skutki uboczne. Zaczerwienienie i wysychanie oczu należą do najpowszechniejszych. Zdarza się, że wywołuje kataraktę, którą co prawda można usunąć operacyjnie, ale nie zawsze. Może również pojawić się zanik i wypadanie rzęs. Do najrzadszych skutków ubocznych zaliczamy uszkodzenie nerwu wzrokowego, jaskrę i formowanie anormalnych naczyń krwionośnych w siatkówce.

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.