Home » Rak odbytu

Rak odbytu

Rak odbytu to choroba rozwijająca się w odbytnicy, miejscu przez które przechodzi materia wydalana przez jelito grube. Odbyt często mylony jest z odbytnicą, która obejmuje kilka ostatnich centymetrów jelita grubego. Odbytnica kończy się odbytem. Odbyt, tak jak inne części ciała podatny jest na infekcje i choroby, w tym raka.
Przyczyny zachorowania na raka odbytu oraz czynniki rakotwórcze
– Palenie papierosów
– zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego
– stosunki analne
– niestandardowe otwory w okolicy odbytu (przetoki)
– seks z wieloma partnerami
– wiek 50+ lat
– opuchlizna odbytu, zaczerwienienie i ból

terapiaObjawy raka odbytu
Objawy nie są unikalne i mogą być efektem występowania innych schorzeń, takich jak hemoroidy. Pomimo faktu, że łatwo go wykryć, specyficzne umiejscowienie sprawia że często trwa to zbyt długo zanim zostanie postawiona diagnoza.
Objawy raka odbytu obejmują:
– guzki w okolicy odbytu
– krwawienie z odbytu lub krwawienie podczas defekacji
– wydzieliny
– ból odbytu i okolic
– swędzenie dookoła i wewnątrz odbytu
– zmiana rytmu wypróżniania, np. biegunka, zatwardzenie, rozrzedzenie stolca

Diagnoza
To objawy najczęściej zmuszają ludzi do odwiedzenia lekarza i w efekcie do wykrycia raka, jednak nie zawsze – zdarza się, że zostaje wykryty podczas rutynowego badania. W wypadku podejrzenia nowotworu, zlecane są dodatkowe testy.
Pierwszym krokiem w diagnozie jest dokładne przyjrzenie się odbytowi i jego okolicom. Używany do tego jest endoskop. Pokryta śliskim żelem końcówka endoskopu wkładana jest do odbytu w celu zagwarantowania lekarzowi jak najlepszego widoku. Badanie to nazywane jest anoskopią, jest szybkie i bezbolesne.
Jeżeli podczas anoskopii lekarz znajdzie coś podejrzanego, lekarz może pobrać próbkę i dokonać biopsji. Biopsja polega na dokładnej analizie podejrzanego fragmentu przez patologa. Patolog szuka komórek rakowych – jeżeli je wykryje, powinien również określić stadium zaawansowania nowotworu. W przypadku podejrzenia zaawansowanego stadium, przeprowadzone mogą być dalsze testy, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

lekarstwaLeczenie raka odbytu
Istnieją 3 podstawowe metody leczenia raka odbytu: chemioterapia, radioterapia lub operacja.
Radioterapia. Tego typu terapia wykorzystuje konkretne typy skupionych wiązek promieniowania by zmniejszać i w końcu eliminować guzy i komórki nowotworowe. Poprzez uszkodzenie DNA komórek rakowych, radioterapia uniemożliwia im namnażanie. Podczas radioterapii istnieje ryzyko uszkodzenia zdrowych komórek znajdujących się w pobliżu, na szczęście komórki rakowe są na promieniowanie o wiele bardziej podatne. Zdrowe komórki uszkodzone podczas radioterapii zazwyczaj odzyskują pełną sprawność po zakończonej terapii. Dwa podstawowe typy radioterapii to napromieniowywanie zewnętrzne i wewnętrzne, zwane również brachyterapią. O wiele częściej stosowane jest napromieniowywanie zewnętrzne.
Chemioterapia: może być stosowana równolegle z radioterapią. Chemioterapia działa namierzając szybko rozmnażające się komórki nowotworowe, jednak w ciele znajdują się zdrowe komórki rozmnażające się równie szybko. Niestety wiele leków stosowanych w chemioterapii nie jest w stanie rozróżnić, które komórki mają atakować, w efekcie atakując wszystkie i prowadząc do efektów ubocznych, jak np. łysienie.
Leczenie operacyjne jest najrzadziej stosowaną metodą walki z rakiem odbytu. I gdy już jest stosowane, to najczęściej stosowane są również inne metody.

Zapobieganie zachorowaniu na raka odbytu
Ponieważ nie znamy bezpośrednich przyczyn zachorowań na raka odbytu, nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć się w 100%. Znając jednak czynniki ryzyka, możemy to ryzyko zminimalizować. Aby to zrobić, należy:
– używać prezerwatywy podczas stosunków analnych. Prezerwatywy chronią przed wirusem brodawczaka ludzkiego
– ograniczyć liczbę partnerów seksualnych – im większa ich liczba, tym większe ryzyko zarażenia brodawczakiem ludzkim
– unikać stosunków analnych – stosunki analne zwiększają ryzyko zachorowania zarówno u mężczyzn jak i kobiet
– rzucić palenie – według badań American Cancer Society, palacze stają przed czterokrotnie większym ryzykiem zachorowania na raka niż osoby niepalące

Szczepionka na brodawczaka ludzkiego teoretycznie zmniejsza szansę zachorowania, ale nie ma jeszcze badań potwierdzających tą tezę. Gardasil, dostępna obecnie na rynku szczepionka przeznaczona dla młodych kobiet chroni przed wirusem brodawczaka jak również przed brodawkami na genitaliach. Badania nad skutecznośc

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.