Home » Rak nerek

Rak nerek

Nerki są niezbędną częścią naszego układu moczowego. Człowiek ma dwie nerki, znajdują się one po obydwu stronach kręgosłupa, w dolnej części pleców. Ich rozmiar można porównać do rozmiaru zaciśniętej pięści, kształtem przypominają nasiona fasoli.
Podstawową funkcją nerek jest filtrowanie wszelkich niepożądanych substancji znajdujących się w naszej krwi. Przez nerki przepływa codziennie około 230 litrów krwi. Dodatkowo, nerki wytwarzają dziennie prawie 2 litry wody. Z połączenia tej wody i tego, co zostało w „filtrze” powstaje mocz. Mocz poprzez moczowody dostaje się do pęcherza, gdzie jest przechowywany aż do wydalenia (wysikania). Rak nerek 1
Podobnie jak inne organy w naszym ciele, nerki podatne są na choroby, również na raka. Kilka typów nowotworów może rozwinąć się w nerkach, jednak najczęściej występujący to po prostu „rak nerki”. Szacuje się że występuje w około 9 na 10 przypadków nowotworu w tym organie. Pozostałe typy raka nerki to: rak komórek przejściowych, Guz Wilmsa i mięsak.
Przyczyny
Chociaż nie jesteśmy wskazać przyczyn zachorowań na raka nerki, udało się zidentyfikować szereg czynników ryzyka, zwiększających szansę na zachorowanie. Zaliczamy do nich:
– Palenie tytoniu
– Kontakt z azbestem, benzenem, kadmem
– Otyłość
– Choroba Vonn Hippel-Landau lub genetyczne predyspozycje do raka nerki
– Przewlekłe problemy z nerkami
Objawy
Niestety zazwyczaj objawy raka nerek pojawiają się dopiero gdy choroba się rozwinie. Co więcej, ten typ nowotworu wykrywany jest zazwyczaj przypadkiem podczas innych badań. Objawy różnią się, w zależności od typu raka i stopnia jego zaawansowania, zaliczyć do nich możemy:
– Krew w moczu, widziana gołym okiem lub pod mikroskopem
– Nienaturalna masa w okolicach brzucha
– Ból niższej części pleców
Diagnoza
Zauważenie nienaturalnej masy na zdjęciu rentgenowskim jest najczęstszą wskazówką dla lekarza, mówiącą że ma do czynienia z rakiem nerek. Pierwszym krokiem jaki powinien podjąć lekarz by potwierdzić te podejrzenia jest wykonanie kilku testów – ultrasonografii, tomografii, rezonansu magnetycznego i pielografii. Każde z tych badań może zidentyfikować nowotwór. Metodą pewną, ale inwazyjną jest biopsja nerki. Dokonuje się jej przy pomocy długiej, cienkiej igły. Gdy istnienie raka zostanie potwierdzone, dalsze badania mogą być konieczne by wykluczyć lub potwierdzić przerzuty.
rak nerek 2Leczenie
Niewielu cierpiącym na raka nerki pacjentom udaje się uniknąć jakiegoś rodzaju operacji. Ci u których rak został wykryty we wczesnym stadium są w najlepszymi kandydatami do zabiegu operacyjnego, często zdarza się że pacjenci z późniejszym stadium raka są po prostu zbyt słabi by przetrwać operację.
Chemioterapia i radioterapia mogą zostać zastosowane, lecz często okazują się nieskuteczne w walce z rakiem nerki. Część z guzów po prostu nie reaguje tak dobrze na te metody jak w przypadku nowotworów w innych miejscach. Radioterapia stosowana jest najczęściej w celu osłabienia symptomów choroby i ulżenia choremu.
W leczeniu nowotworów nerek znajduje zastosowanie immunoterapia. Ten sposób walki z chorobą polega na wzmocnieniu systemu odpornościowego poprzez podanie odpowiednich leków, takich jak interferon czy interleukina 2.
Istnieje również szereg leków terapii celowanej, które mogą zostać użyte w leczeniu raka nerki. Takie leki blokują rozrost i rozprzestrzenianie się złośliwych komórek rakowych. Dokonują tego bezpośrednio atakując komórki lub zatrzymując wzrost naczyń krwionośnych które posłużyły by jako pokarm dla guza. Leki zatwierdzone do takiej terapii to Sutent, Nexavar, Avastin i Torisel.
Profilaktyka
Podstawową rzeczą jaką możesz zrobić jest unikanie czynników ryzyka.
Rzuć palenie, lub najlepiej w ogóle nie zaczynaj palić. Po pozbyciu się tego nałogu ryzyko maleje znacznie.
Bądź świadomy materiałów z jakimi masz styczność w miejscu pracy. Jeżeli masz styczność z oparami, pyłami lub chemikaliami w miejscu pracy, masz prawo wiedzieć co zawierają. Pamiętaj, że materiały zawierające chlorek winylu, arszenik, beryl, benzynę, jak również spaliny diesla to karcenogeny i kontakt z nimi zwiększa ryzyko wystąpienia choroby. Porozmawiaj o tym z pracodawcą.
Dobrze się odżywiaj. Dieta bogata w warzywa i owoce, z niską zawartością tłuszczów zwierzęcych i soli jest najlepsza dla nerek. Pamiętaj też że otyłość jest jednym z czynników ryzyka.

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.