Home » Rak mózgu

Rak mózgu

Guzy mózgu powstają w efekcie niekontrolowanego rozrostu nienaturalnych komórek w mózgu. Występują zarówno u dorosłych jak i u dzieci, jednak w obydwu przypadkach jest to choroba rzadka. Guzy mózgu dzielimy na złośliwe (rakowe) i łagodne (nie rakowe). Guzy złośliwe zazwyczaj rozwijają się szybciej niż łagodne, jednak obydwa rodzaje są niezwykle niebezpieczne i mogą doprowadzić do śmierci. Zajmiemy się tutaj tylko guzami złośliwymi atakującymi dorosłych.
Istnieje ponad 140 typów guzów jakie mogą powstać w mózgu. Dzielą się na pierwotne lub przerzutowe, w zależności od miejsca pochodzenia w organizmie. Guzy pierwotne powstają w mózgu i bardzo rzadko przerzucają się na inne organy. Guzy przerzutowe powstają gdzie indziej i zazwyczaj dostają się do mózgu wraz z krwią lub poprzez układ limfatyczny. Niektóre typy raka mają zwiększoną szanse przerzutów do mózgu, między innymi rak piersi, nerek, płuc i czerniak złośliwy.
rak mózgu 1 Przyczyny raka mózgu
Jak w przypadku innych chorób nowotworowych, czynniki wywołujące raka mózgu nie są w pełni znane. Rozpoznane zostały jednak czynniki ryzyka które zwiększają szansę zachorowania. Zaliczamy do nich:
– Bezpośrednia styczność z promieniowaniem radioaktywnym
– Historia genetycznych problemów w rodzinie, min. Nerwiakowłókniakowatość, stwardnienie guzowate, choroba Von Hippel-Landau i syndrom Li-Fraumeni
– Uszkodzenie układu immunologicznego (np. u chorych na AIDS)
Istnieje również szereg potencjalnych czynników ryzyka których działanie nie zostało jednak udowodnione. Zaliczyć do nich można korzystanie z telefonów komórkowych i spożywanie aspartamu (E951), teorie o ich szkodliwości wymagają jednak dalszych badań i na chwilę obecną wywołują wiele kontrowersji.
Objawy
Objawy guza mózgu wahają się w zależności od dokładnego miejsca pojawienia się i rozmiaru guza, jednak nie ma bezpośredniej korelacji między rozmiarem nowotworu, a dolegliwością objawów – często nawet bardzo małe guzki mogą mieć bardzo gwałtowne objawy. Najczęstszym objawem jest ból głowy, jednak rzadko kiedy występuje sam. Ból głowy spowodowany guzem mózgu różni się od bólu głowy wywołanego przez inne choroby. W przeciwieństwie do tego co się powszechnie uważa, ból głowy nie jest pierwszym symptomem – zazwyczaj zaczyna się od napadu padaczkowego lub osłabienia mięśni. Do innych objawów guza mózgu możemy zaliczyć:
– Nudności i wymioty
– Zaburzenia widzenia i słuchu
– Problemy z pamięcią
– Spowolnienie procesów myślowych
– Osłabienie jednej strony ciała, zmiana w sposobie chodzenia
– Zmiany osobowości
Diagnoza
Jeżeli lekarz podejrzewa guza mózgu, jednym z pierwszych kroków jakie musi podjąć jest zlecenie dokładnego badania rezonansem magnetycznym. Takie badanie dostarcza lekarzowi bardzo dokładny obraz mózgu i często jest jedynym badaniem potrzebnym do postawienia diagnozy. W niektórych przypadkach potrzebna jest tomografia, również pozytronowa tomografia komputerowa, jednak jej użycie jest ograniczone w przypadku raka przerzutowego.
Jak w innych przypadkach, najpewniejszym sposobem na określenie choroby jest biopsja, jednak w wielu przypadkach po rezonansie magnetycznym biopsja nie jest już konieczna. Badanie próbki pobranej podczas biopsji może potrwać kilka dni. W niektórych przypadkach, gdy guz znajduje się głęboko w mózgu, w miejscu trudno dostępnym, robi się tzw. biopsję stereotaktyczną. Jest to najmniej inwazyjna metoda, ale obarczona pewnym ryzykiem.
Leczenie
Rak mózgu 2Guzy mózgu zazwyczaj leczone są przez zespoły specjalistów. W skład takiego zespołu zazwyczaj wchodzi neurochirurg, onkolog, radioterapeuta i patolog. W terapii bierze również udział zespół specjalistów wspierających, jak np. pielęgniarki z wykształceniem onkologicznym.
Typ guza, jego lokalizacja i stopień zaawansowania choroby wyznaczą plan leczenia. W zależności od tych czynników, możliwe może być wyleczenie, spowolnienie choroby lub tylko zmniejszenie objawów. Niestety niektóre typy raka mózgu opierają się wszelkim próbom leczenia.
Leczenie operacyjne to w zależności od przypadku albo zupełna resekcja guza (usunięcie) lub tylko częściowe usunięcie tkanek rakowych. Zdarza się, że operacja to jedyny zabieg konieczny do wygrania z chorobą, często jednak przed zabiegiem stosowane są inne metody jak radioterapia.
Radioterapia jako metoda leczenia guza mózgu nie jest metodą pozbawioną ryzyka. Może potencjalnie doprowadzić do uszkodzenia części mózgu, prowadząc w efekcie do utraty pamięci i problemów z koncentracją. Innym efektem ubocznym może być opuchlizna, ale tą można kontrolować przy użyciu kortykosterydów. Promieniowanie może również wywołać martwicę. Do usunięcia w ten sposób powstałej martwej masy potrzebna jest operacja.
Chemioterapia to skuteczny sposób walki z niektórymi nowotworami, które znane są z podatności na ten sposób leczenia, np. chłoniak centralnego układu nerwowego, glejak czy rdzeniak. Niestety nie wszystkie typy nowotworów reagują dobrze na chemioterapię więc ta metoda leczenia ogranicza się tylko do wybranych przypadków. Najwyższą skutecznością charakteryzuje się chemioterapia korzystająca z konkretnych rozwiązań, jak np. Avastin. Ten lek radzi sobie z nowotworem odcinając dopływ krwi do niego, uniemożliwiając rozrost i zmniejszając jego masę. Niestety, tego typu terapia nie jest uniwersalnie skuteczna i może być bardzo droga.

O objawach raka mózgu dowiedz się więcej tutaj

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.