Home » Rak krtani

Rak krtani

rak krtani 1Rak krtani jest odmianą nowotworu głowy i szyi, w swojej rodzinie stanowi mniej więcej czterdzieści procent diagnozowanych przypadków, jest więc on bardzo popularną chorobą, drugą w kolejności występowania w przypadku dróg oddechowych (zaraz po raku płuc). Jest to typ nowotworu zdecydowanie częściej atakujący mężczyzn (występuje u kobiet 17 razy rzadziej), co ciekawe jednak w ostatnim czasie to mocne zróżnicowanie ulega znacznemu zmniejszeniu. Zagrożone tą chorobą są przede wszystkim osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia. Dziewiętnaście na dwadzieścia stwierdzonych przypadków raka krtani ma charakter płaskonabłonkowy, który powstaje z komórek wyściełających wnętrze krtani. Cała reszta nowotworów krtani jest rzadkością. Co więcej ten typ nowotworu jest bardzo mocno związany z piciem alkoholu oraz paleniem tytoniu (korzystanie z tego rodzaju używek zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania ponad trzykrotnie – o ponad 300%). Wynika to z podrażnienia komórek krtani przez dym papierosowy i alkohol, co prowadzi do powstawania częstych stanów zapalnych. Co ciekawe do czynników zwiększających ryzyko zachorowania zaliczyć można też nadużywanie głosu (w przypadku piosenkarzy i śpiewaków). Do innych tego rodzaju czynników zaliczamy pracę w warunkach szkodliwych dla dróg oddechowych, ekspozycja na działanie chemikaliów, zanieczyszczeń i oparów, a także wirus brodawczaka ludzkiego (bardzo popularny w ostatnim czasie w mediach z powodu obarczenia go winą za pojawianie się raka jamy ustnej). Szkodliwa jest też zła dieta, pozbawiona witamin i innych elementów wspierających odporność.
Wyróżniamy następujące stany przedrakowe, z których powstać może nowotwór:twardziel krtani, brodawczaki, polip krtaniowy, pachydermia oraz rogowacenie białe.
rak krtani 2Rak krtani jest również tym typem nowotworu, w którym profilaktyka jest szczególnie ważna i przynosi realne rezultaty. Wynika to przede wszystkim z nadmiernego udziału używek w występowaniu tej choroby. Do profilaktyki można więc w tym przypadku zaliczyć rezygnację (lub znaczne ograniczenie) używania papierosów oraz alkoholu. Warto też zrezygnować (nie tylko z powodu raka) z wszelkiego rodzaju narkotyków. Brak woli do rezygnacji z tego typu używek powinien chociaż pociągnąć za sobą odpowiednie dbanie o stan gardła włącznie z częstym badaniem, likwidowaniem stanów zapalnych i innych problemów, które mogą przerodzić się w bardzo poważną sytuację. Profilaktyczne ograniczenie kontaktu z chemikaliami i detergentami o silnej mocy oddziaływania z otoczeniem (szczególnie chodzi tu o substancje produkujące mocne opary) również jest dobrym sposobem na zmniejszenie prawdopodobieństwa pojawienia się choroby. Oprócz tych wszystkich działań warto zwrócić uwagę na jakiekolwiek niepokojące symptomy pojawiające się w okolicach krtani. Wczesne odkrycie choroby daje bowiem ogromną szansę na wyzdrowienie – sięga ona dziewięciu na dziesięć przypadków. Rak tego typu jest uleczalny nawet w przypadku odkrycia w stopniu zaawansowanym. Najtrudniejsza do opanowania sytuacja pojawia się w momencie, w którym pojawiają się przerzuty. Z uwagi na jego umiejscowienie ogniska rakowe mogą się bowiem pojawić w płucach i mózgu.
W przypadku tego typu raka wyróżnia się trzy główne rodzaje nowotworu: nadgłośni, głośni i podgłośni. Każdy z tych stanów chorobowych daje część podobnych objawów oraz część specyficznych tylko dla danego rodzaju. Podział tego rodzaju stosuje się ze względu na lokalizację zmienionego obszaru.
Nowotwór nadgłośni jest bardzo niebezpieczną odmianą raka. Jest nisko zróżnicowany i naciekający, co powoduje szybkie i rozległe przerzuty (najczęściej do węzłów chłonnych umiejscowionych w szyi). Objawem w tym przypadku jest przewlekła chrypka, nieżyt i ból gardła oraz wyraźnie wyczuwalny guz. Pojawiać się mogą też trudności w przełykaniu połączone z bólem, cuchnący oddech, a w okresie zaawansowania choroby również plucie krwią i duszności.
Nowotwór głośni jest rakiem o mniejszej tendencji do tworzenia przerzutów dzięki wysokiemu zróżnicowaniu oraz słabemu unaczynieniu głośni. Trudniej go rozpoznać we wczesnej fazie rozwoju, ze względu na to, że jedynym jego objawem jest przewlekła chrypka. Dopiero w późniejszych stanach pojawia ją się duszności (plucie krwią w tym przypadku jest rzadkie).
Nowotwór podgłośni jest mało zróżnicowany, przerzuty w jego przypadku są częste (głównie do węzłów chłonnych śródpiersiowych oraz szyjnych). Objawia swoją obecność poprzez kaszel, duszności, chrypkę oraz widoczny guz na szyi.
rak krtani 3W przypadku wszystkich wymienionych typów raka pojawiają się również nierzadko pewne objawy towarzyszące sugerujące obecność obcej masy w szyi. Jest to bladość skóry, zmęczenie i osłabienie, utrata masy, powiększone węzły chłonne szyi, kaszel, ból promieniujący, zmiana głosu oraz uczucie obecności ciała obcego wewnątrz gardła.
Rozpoznanie nowotworu krtani należy do najprostszych ze wszystkich rodzajów nowotworów. Nawet wczesne stadium choroby daje szereg charakterystycznych symptomów, które można w miarę łatwo zidentyfikować poprzez badania laryngologiczne należące do standardowych. Polegają one na ocenie stanu gardła oraz krtani, strun głosowych oraz węzłów chłonnych. Dodatkowymi badaniami jakie można wykonać w tym przypadku jest laryngoskopia wykonywana na znieczuleniu. Dzięki niej można bardzo dokładnie sprawdzić stan krtani i jego otoczenia. Do oceny zaobserwowanych zmian chorobowych służą: videolaryngoskopia, USG szyi, określenie rozległości nacieku oraz prześwietlenie klatki piersiowej.
Wyróżnia się następujące stany rozwoju nowotworu krtani:
T1 – nowotwór występuje w ograniczeniu do jednej okolicy autonomicznej ( w tym przypadku może być do podgłośnia, głośnia lub nadgłośnia)
T2 – nowotwór występuje w okolicy autonomicznej oraz infekuje przyległe obszary
T3 – nowotwór unieruchamia fałdy głosowe i zajmuje krtań.
T4a(i b) – nowotwór nacieka do tętnicy szyjnej i przestrzeni przedkręgowej, przechodzi do śródpiersia. W tym stanie zdarzają się rzadkie przerzuty odległe.
W leczeniu najczęściej stosuje się metodę operacyjną oraz radioterapię, a w stadiach bardziej rozwiniętych mieszankę obu rodzajów leczenia. Radioterapia sprawdza się szczególnie we wczesnych stadiach choroby. W ostatnim czasie zaczęto również stosowanie chirurgii laserowej wykorzystywanej metodą endoskopową. Oczywiście wciąż zdarzają się przypadki, w których niezbędne jest usunięcie części krtani w takim stopniu, by nie uszkodzić funkcji głosowych oraz zachować pełnię sprawności oddychania. Radioterapia daje oczywiście mniejsze ryzyko uszkodzenia strun głosowych, jednakże jej skuteczność jest mniejsza niż leczenia chirurgicznego. Metoda operacyjna jest jedynym sposobem na walkę z rakiem w zaawansowanym stadium. Usunięcie krtani pozwala na uniknięcie przerzutów, a radioterapia jest stosowana w tym przypadku jedynie pooperacyjnie. Skutki uboczne takiego leczenia jest niezwykle uciążliwe, ponieważ usunięcie krtani upośledza funkcje mówienia, oddychania i wyczuwania zapachów. W chwili obecnej metody leczenia początkowych stadiów raka dają bardzo dużą szansę przeżycia wynoszącą dziewięć na dziesięć przypadków. Niestety ten typ raka bardzo często nawraca, dlatego też konieczny jest stały i precyzyjny nadzór lekarza nad chorym.

Źródło: http://cancer.about.com/

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.