Home » Rak jelita grubego

Rak jelita grubego

rak jelita 03Rak jelita grubego jest nowotworem złośliwym, który jest bardzo popularny wśród całej populacji. Tylko w Europie co roku choruję na tę przypadłość więcej niż czterysta tysięcy ludzi. Jest to jeden z tych rodzajów raka, który wywołuje najwięcej negatywnych emocji, ponieważ wyleczalny jest jedynie w przypadku wykrycia we wczesnym stadium. Więcej niż połowa chorych umiera z powodu zbyt późno postawionej diagnozy. Zmienione chorobowo miejsce pojawić się może w praktycznie dowolnym punkcie jelita grubego, najczęściej jednak występuje w okolicach odbytnicy oraz okrężnicy. Ma on wygląd polipowatej struktury rosnącej wewnątrz jelita, lub na zewnątrz, łącząc się z okolicznymi tkankami. W jego przypadku przerzuty pojawiają się najpierw w wątrobie, płucach, jajnikach, nadnerczach, kościach oraz mózgu.
Rak jelita grubego pojawić się może w dowolnym momencie życia, ponieważ wywoływany jest przez zróżnicowany zestaw przyczyn. Bardzo często pojawia się on w wyniku długoletniej choroby wrzodowej okrężnicy lub wyrastając z łagodnych gruczolaków (są to niewielkie polipy o kształcie guzków). W tym drugim przypadku czas inkubacji choroby wynosi mniej więcej dziesięć lat. Ważnym czynnikiem przyspieszającym wzrost raka jelita grubego jest nieodpowiednia dieta. W tym przypadku najgorszym rozwiązaniem jest tak zwane „śmieciowe jedzenie”, charakterystyczne dla ery fast foodów kultury zachodniej. Zbyt wysoka ilość tłuszczu, czerwonego mięsa, oraz niedobór warzyw.
Ważnym czynnikiem ryzyka zachorowania na tą odmianę nowotworu jest wiek. Dziewięć na dziesięć przypadków jest wykrywana u pacjentów, którzy ukończyli pięćdziesiąty rok życia, z czego większość stanowią osoby po sześćdziesiątce. Warto zwrócić też uwagę na historię tej choroby w rodzinie, ewentualnie na zespół polipowatości jelita grubego oraz różnego rodzaju przewlekłe choroby zapalne.
Jak każdy rodzaj raka i ten może przez dłuższy czas pozostawać niewykrytym z uwagi na brak jakichkolwiek objawów. Pojawiają się one w zaawansowanej fazie choroby. rak jelita 02Mogą do nich należeć między innymi: krew utajona w stolcu, krwawienie z odbytu, częste i trudne do wytłumaczenia zmiany rytmu wypróżnień, zaparcia, niecodzienny kształt stolca oraz ból w dolnej części brzucha. Jako czynniki poboczne mogą się też pojawić takie objawy, jak gorączka, zmęczenie, chudnięcie, osłabienie, anemia, nudności, wymioty oraz problemy z przełykaniem.
Raka jelita grubego nie można stuprocentowo uniknąć, można jednak znacznie przyczynić się do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia choroby. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na te czynniki, które są w naszym zasięgu i nie wymagają dużych nakładów finansowych. Zwykle to właśnie one mogą mieć decydujące znaczenie w profilaktyce. Podstawą jest tutaj właściwa dieta. Unikanie mięsa (w szczególności czerwonego), smażenia potraw, picia alkoholu, palenia papierosów. Dobry wpływ na ograniczenia prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworu złośliwego jelita grubego mają świeże warzywa i owoce, gruboziarniste pieczywo, wapń (i wszystkie produkty zawierające jego duże ilości), a także ciemny ryż. Potrawy warto gotować, dusić albo piec. Do bardziej skomplikowanych zadań profilaktycznych zaliczyć można szybkie wykrywanie i usuwanie obcych tworów obecnych w jelicie. Pozbycie się polipów, stanów zapalnych, czy wrzodów, to w tym przypadku rzecz niezwykle ważna. Warto też od czasu do czasu wybrać się do lekarza i wykonać pewne badania profilaktyczne.
Do grupy tego rodzaju badań zaliczamy:
1. Badanie odbytu i odbytnicy (nazywane fachowo anoskopią lub rektoskopią).
2. Wlew kontrastowy (wtłoczenie płynnego kontrastu oraz powietrza do jelita grubego przed odbyt oraz wykonanie serii zdjęć radiologicznych).
3. Kolonoskopia (obejrzenie wnętrza jelita wraz z ewentualnym usunięciem gruczolaków/polipów).
4. Badanie palpacyjne (wykonywane za pomocą palców, jest to najbardziej podstawowe i rutynowe badanie).
5. Badanie na krew utajoną (możliwe do wykonania samodzielnie w domu).
rak jelita 01Kwestia leczenia raka jelita grubego jest skomplikowana i obarczona częstymi przypadkami nawrotów choroby. Ten pojawia się szczególnie w przypadku późnego wykrycia schorzenia (w drugim i trzecim stopniu rozwoju). W przypadku wykrycia nowotworu w fazie pierwszej najczęściej stosowaną formą pomocy pacjentowi jest wykonanie operacji chirurgicznej. Usuwa się w tym przypadku sam guz, oraz pobliski fragment jelita. Dodatkowo wycina się również sąsiadujące z miejscem zmienionym chorobowo węzły chłonne. Czasami konieczne jest wykonanie sztucznego odbytu – tymczasowo, lub na stałe. Chemioterapia w tym przypadku również stosowana jest dosyć często. Odpowiednie leki likwidują wszystkie komórki o szybkim współczynniku wzrostu – w tym również wszelkie komórki nowotworowe. Znajduje ona zastosowanie przede wszystkim w stanach przedoperacyjnych, pozwalając na znaczne zmniejszenie wielkości i ciężaru guza, co z kolei prowadzi do możliwości zachowania większej części jelita grubego. Stosuje się ją również pooperacyjnie – w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia przerzutów, lub w przypadku ich stwierdzenia. W przypadku odkrycia nowotworu w stopniu zaawansowanym w grę wchodzi zwykle zastosowanie leczenia paliatywnego – mającego na celu spowolnienie rozwoju choroby oraz zmniejszenie dolegliwości związanych z rozwojem raka.

Źródło: http://cancer.about.com/

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.