Home » Rak jądra

Rak jądra

rak jadra 01Rak jądra pojawia się dosyć rzadko w porównaniu z innymi odmianami nowotworów. Statystyki go opisujące są jednak dosyć niejednoznaczne, bowiem wśród wszystkich rodzajów raka, jakie dotykają męską część populacji ten pojawia się raz na sto przypadków. Z drugiej strony jednak jest jednym z najpospolitszych u mężczyzn w wieku między dwudziestym na trzydziestym czwartym rokiem życia. Jest to jeden z najłatwiej uleczalnych nowotworów. Wczesne wykrycie oznacza stuprocentową szansę na wyzdrowienie.
Nowotwór rozwija się poprzez guzy zarodkowe, które pojawiają się w komórkach odpowiedzialnych za produkcję plemników. Istnieją dwie główne grupy nowotworów jądra, są to nasieniaki oraz nienasieniaki. Te pierwsze najczęściej pojawiają się u starszych pacjentów (takich, którzy ukończyli 40 rok życia), natomiast te drugie najczęściej ukazują się przed ukończeniem trzydziestego roku życia, są też bardziej złośliwe i często wykrywalne dopiero w momencie, w którym rozpoczynają przerzuty.
Wciąż nieznane są przyczyny pojawiania się guzów zarodkowych. Jedyne, co można określić to czynniki ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo ich pojawienia się. Takim czynnikiem jest jądro wędrujące, osadzenie się jądra w mosznie po ukończenia szóstego roku życia, jądro brzuszne oraz jądro pachwinowe.
Rak jadra 02We wczesnych stadiach najczęściej zauważyć można takie objawy, jak opuchlizna (nie sprawia ona bólu), czy wyczuwalne zgrubienie na jądrze. Pojawiać się też może ból (ma charakter tępego), ciążenie w podbrzuszu, pachwinie oraz mosznie. Ponieważ jądra są narządami łatwo dostępnymi, również ich podstawowe badanie przez mężczyznę nie przysparza dużych trudności. Lekarze powszechnie zalecają dokonywanie tego typu badań za pomocą dotyku u każdego, kto ukończył piętnasty rok życia. Sprawdzanie stanu jąder może przyczynić się do bardzo wczesnego wykrycia choroby, a to z kolei do jej całkowitego wyleczenia. Zaleca się, aby kontroli dokonywać najlepiej po kąpieli, wtedy bowiem można jest rozluźniona i nie utrudnia dostępu do jąder. Jądro należy rolować między palcami, co uskutecznia wykrycie wszelkiego rodzaju guzków, czy narośli. Oczywiście wszelkiego rodzaju objawy występujące przy raku jądra są podobne do tych, które mogą się również pojawić w przypadku różnego rodzaju infekcji oraz innych chorób. Dlatego też w przypadku stwierdzenia którejkolwiek z nich konieczna jest konsultacja lekarska i dalsze badania.
rak jadra 03Podstawowe badania lekarskie , jakie wykonuje się w przypadku podejrzenia o wystąpienie raka jąder polegają na wykluczeniu wszelkiego rodzaju innych schorzeń. Mosznę poddaje się badaniu USG, najczęściej bada się również jądra i jamę brzuszną, by ocenić stan wewnętrznych narządów. W ten sposób ocenić można dokładnie rodzaj i zasięg choroby, a także jej stadium. Podstawą w leczeniu jest operacja chirurgiczna, w wyniku której usuwa się jądro wraz z guzem. Należy jednak w tym miejscu pamiętać, że może to nie być koniec problemów. Konsultacje z lekarzem specjalistą powinny obejmować również szereg badań pooperacyjnych. Między innymi badanie usuniętego narządu przez patologa, a także badania obrazowe (tomografii), nie tylko zmienionych chorobowo okolic, ale całego ciała w poszukiwaniu przerzutów.

Źródło: http://cancer.about.com/

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.