Home » Objawy raka trzustki

Objawy raka trzustki

objawy raka trzustki 01Rak trzustki jest umiejscowiony wewnątrz jamy brzusznej, co bardzo utrudnia prawidłowe zdiagnozowanie choroby. Objawy bardzo często są nieswoiste i zależą od dokładnego położenia guza w organie, a także od tego jaki rodzaj komórek został zaatakowany. Początkowa faza rozwoju nowotworu nie daje żadnych zauważalnych objawów. Pierwsze symptomy charakteryzujące możliwość występowania raka oznaczają już chorobę w stopniu zaawansowanym. Na dodatek objawy tego rodzaju schorzenia bywają bardzo często mylone z innymi dolegliwościami. Niestety nie istnieją w tej chwili żadne testy mogące jednoznacznie potwierdzić obecność nowotworu trzustki w organizmie. Dlatego też do tej pory jedyną metodą wykrycia tej przypadłości jest stopniowa eliminacja innych schorzeń.
Do wczesnych objawów, których nie można jednoznacznie określić jako efekt rozwoju nowotworu wyróżnić można gęsią skórkę, żółtaczkę, cukrzycę, zaburzenia pracy jelit, mdłości, ból w jamie brzusznej (bądź inne nieprzyjemne odczucia). W późniejszym okresie pojawić się mogą stany depresyjne, bóle pleców, szybka utrata wagi oraz utrata apetytu.
Wszystkie istniejące objawy podzielić można na kilka grup, według częstości ich pojawiania się. Najbardziej pospolite są między innymi: żółtaczka (w dziewięciu na dziesięć przypadków), utrata masy ciała o więcej niż dziesięć procent (również w dziewięciu na dziesięć przypadków), a także bóle w określonych miejscach ciała (lewe podżebrze lub podbrzusze), które charakteryzują się nasilaniem podczas leżenia na plecach oraz ustępowaniem podczas siedzenia.
Pozostałe objawy pojawiają się w części przypadków, jednak nie za każdym razem. Objawy pojawiające się niezwykle rzadko, to hepatomegalia, puchnięcie, krwotok do żołądka lub jelit, zapalenie żył (zakrzepowe, wędrujące), guz w nadbrzuszu, pęcherzyk żółciowy wyczuwalny palpacyjnie (u jednej osoby na dziesięć) oraz nieprawidłowa tolerancja glukozy (raz na dwadzieścia przypadków).
objawy raka trzustki 02Odpowiednia interpretacja objawów to w tym przypadku podstawa skutecznego podejścia do kwestii leczniczych. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z faktu, iż rak trzustki powoduje zaburzenia pracy organu. A więc prowadzi do takich problemów jak utrudnienie wchłaniania substancji odżywczych z jedzenia oraz zaburzenia produkcji insuliny prowadzące do powstania cukrzycy. Objawem, który najczęściej informuje chorych o nowotworze jest żółtaczka, którą z uwagi na objawy zewnętrzne (żółta skóra, pożółkłe białka oczu) zauważa się bardzo łatwo i szybko.
Często lekarze za odrębny typ nowotworu trzustki uznają raka umiejscowionego w górnej części organu (w głowie trzustki). W tym przypadku do głównych objawów zaliczyć można cukrzycę, utratę wagi, nudności i żółtaczkę. Nowotwór umiejscowiony w dolnej części trzustki z kolei powoduje cukrzycę, obecność krwi w stolcu, przewlekły ból pleców, gwałtowną utratę wagi, nudności, biegunkę, niestrawność oraz ciężki do dookreślenia ból w okolicach brzucha. Co ciekawe ten typ raka nie powoduje żółtaczki.

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.