Home » Objawy raka prostaty

Objawy raka prostaty

Rak prostaty (gruczołu krokowego) jest typowym przykładem choroby nowotworowej, która w początkowych stadiach przebiega bez powodowania charakterystycznych objawów. Rozpoznać go można na podstawie biopsji gruczołu, którą wykonuje się po wykryciu podwyższonego stężenia PSA lub znacznego powiększenia objętości prostaty.
rak prostaty 1Objawy przeszkodoweTen rodzaj raka rozwija się bardzo powoli, pierwsze pojawienie się komórek nowotworowych od choroby w pełnym stadium dzieli z reguły dziesięć lat. Stąd też podczas narastania tkanki nowotworowej pojawiają się w pewnym momencie różnego rodzaju objawy nieswoiste, które można różnie interpretować. Trzy czwarte pojawiających się nowotworów prostaty pojawia się w obwodowej strefie gruczołu. Dlatego też stosowane badanie DRE z reguły wyklucza większość przypadków, wciąż jednak nie daje stuprocentowej pewności, co do stanu zdrowia pacjenta. Bywa i tak, że pierwsze objawy, jakie pojawiają się u pacjenta oznaczają chorobę mocno zaawansowaną, co bardzo utrudnia leczenie. Jednym z poważnych objawów raka prostaty są złamania patologiczne (bardzo często kręgosłupa) oraz różnego rodzaju bóle kostne, które mają ścisły związek z pojawianiem się przerzutów (najczęściej pojawiają się one w najbliższej okolicy, czyli w miednicy, udach, czy żebrach). W dalszym przebiegu choroby pojawiać się mogą kolejne objawy wpływające na prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego (np. w postaci tworzenia się przeszkody pod pęcherzem, odbieranej jako łagodny przerost gruczołu).
Objawy, które mogą sugerować wystąpienie raka prostaty dzielimy na przeszkodowe i podrażnieniowe, to:
– zatrzymanie moczu
– uciążliwe uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza
– kroplowy wyciek moczu
– przerywanie strumienia moczu
– problemy z rozpoczęciem oddawania moczu
Objawy podrażnieniowe, to:
– pieczenie podczas oddawania moczu
– ból podczas oddawania moczu
– niemożność powstrzymania oddawania moczu
– częsta potrzeba oddania moczu w nocy
– nagłe uczucie potrzeby oddania moczu
W zaawansowanych stadiach choroby objawy mogą też mieć wpływ na bóle pleców i okolic klatki piersiowej, powodować spadek masy ciała oraz krwawienia podczas oddawania moczu.

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.