Home » Objawy raka jajnika

Objawy raka jajnika

Rak jajnika do niedawna był jeszcze uważany za tak zwanego „cichego zabójcę”, chorobę rozwijającą się bez dawania żadnych charakterystycznych objawów. Okazuje się jednak, że istnieją pewne objawy typowe, które można rozpoznać. We wczesnym stadium choroby obserwuje się parcie na pęcherz połączone z częstszym niż normalnie oddawaniem moczu, problemy podczas jedzenia, uczucia sytości, bóle brzucha i w okolicach miednicy oraz wzdęcia. Nie są to oczywiście objawy jednoznacznie wskazujące na obecność zmutowanych komórek, jednak warto zwrócić na nie uwagę i przyjrzeć się dokładniej sytuacji zdrowotnej w przypadku ich pojawienia się. Występowanie powyższych objawów przez okres kilku tygodni powinien spowodować zgłoszenie zaistniałej sytuacji lekarzowi rodzinnemu. Nie należy kierować się wyliczeniami statystycznymi mówiącymi, że ten typ raka przydarza się głównie osobom, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia. Nawet jeśli większość przypadków dotyczy właśnie nich, to jednak i młodsze pacjentki spotykają się z tą przypadłością. Objawy występujące wyłącznie z chorobą nowotworową jajników wciąż są w fazie badania, lista tego rodzaju symptomów wciąż jest przygotowywana.
rak jajnika 1Wśród przyczyn zgonów wywołanych przez raka występującego u kobiet nowotwór złośliwy jajnika zajmuje piąte miejsce, jest to więc dość popularna odmiana tego rodzaju choroby. Jak zawsze w tym przypadku wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie dla późniejszego leczenia. Wciąż bardzo dużo przypadków odkrywa się w momencie, w którym choroba jest zaawansowana i poznaczona przerzutami. Wciąż nie istnieje test, który jednoznacznie mógłby uwiarygodnić wystąpienie raka jajnika u kobiety we wczesnym stadium. W kwestiach poszukiwania wskazówek sugerujących możliwość obecności nowotworu prowadzi się badania miednicy mające wykrywać wszelkiego rodzaju nieprawidłowości nietypowego rodzaju. W przypadku stwierdzenia tego rodzaju nieprawidłowości pacjentce sugeruje się wykonanie badania krwi, które wykrywa markery raka jajnika – trzeba tu jednak zaznaczyć iż nie jest to test rozstrzygający (najtrafniejsze diagnozy przy jego pomocy stawia się u pacjentek, które przeszły menopauzę). Solidne wyniki może również dać badanie USG, wszystko jednak zależy od rodzaju nowotworu i stopnia jego zaawansowania.
Do objawów zaliczyć można też wszelkiego rodzaju efekty narażenia na działanie czynników wzmagających zagrożenie wystąpieniem raka jajnika, takie jak palenie papierosów, czy picie alkoholu. Z drugiej strony istnieje też sporo czynności mogących obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju nowotworu. Wśród nich na pierwszy plan wyróżniają się doustne środki ancykoncepcyjne (spadek prawdopodobieństwa wystąpienia raka jajnika od trzydziestu do pięćdziesięciu procent w ciągu trzech lat używania), ciąża, karmienie piersią, a także niektóre operacje chirurgiczne (badania wskazują tutaj na podwiązanie jajowodów, oraz histerektomię).

Leave your response!

You must be logged in to post a comment.